Hansen wicemistrzem świata, jechali też inni

14 września 2021
Oprócz fantastycznego meczu z Optipet Lokomotiv Daugavpils w ostatnich dniach nasi żużlowcy zaliczyli kilka udanych startów.

Bardzo duży sukces zanotował Mads Hansen w Bydgoszczy, gdzie odbył się finał Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów. Na starcie stanęło siedem reprezentacji, a w poszczególnych biegach punktowano od 4 (1 miejsce) do 0 punktu (4 miejsce).

Nasz młody Duńczyk zawody zaczął doskonale, bo wygrał dwa swoje pierwsze biegi, rywalizując z Łotyszami (Gusts i Ansviesulis) o raz Czechami (Chlupac i Macek). W kolejnym biegu źle wyszedł ze startu i nie był w stanie dogonić Polaków (Lampart i Miśkowiak), a co więcej jadąc na końcu stawki zanotował defekt. W efekcie został wycofany z kolejnego startu, ale na tor wrócił w 16 biegu. Po starcie był pierwszy, ale groźny upadek zanotował Soerensen. W powtórce Hansen znów objął prowadzenie i przywiózł kolejną „trójkę” kosztem Szwedów (Hellstroem-Baengs i Woentin). Na koniec musiał uznać wyższość kolegi z drużyny Birkemose oraz Australijczyka Rew, ale wyprzedzi Gilmore.

Po fazie zasadniczej potrzebny był dodatkowy bieg z udziałem Duńczyków i Brytyjczyków, którego stawką był udział w finale. Birkemose i Hansen w takiej kolejności poradzili sobie z Kempem i Brennanem i o złoto pojechali z biało-czerwonymi. W tej konfrontacji Hansen przegrał tylko z Miśkowiakiem, a Lampart pokonał Birkemose. Ostatecznie Hansen zdobył z kolegami srebro, a w jego dorobku znalazło się 20 pkt (4,4,d,-,4,2,3,3). Mistrzami zostali Polacy, a brąz zdobyła Wielka Brytania.

Okazję do dwóch startów miał Tomasz Orwat. Najpierw pojechał w 4. rundzie Indywidualnych Mistrzostw Węgier, Słowacji i Słowenii, które odbyły się na torze w węgierskim Nagyhalasz. Po rundzie zasadniczej Orwat z 13 punktami zajmował ex aequo 2-3 miejsce. W półfinale turnieju niemal na samej mecie miał awarię silnika i stracił lokatę premiowaną awansem do finału. Ostatecznie został sklasyfikowany na 5. miejscu  za Pawłem Miesiącem, Dennisem Fazekasem, Dawidem Rempałą i Maticem Ivacicem. Z kolei w Pradze Orwat brał udział w turnieju Speedway Friendship Cup, reprezentując barwy SC Żarnowicy. W tych zawodach wywalczył 9 pkt (2,3,d,1,3).

Kolejne starty w ramach Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów zanotowali Mateusz Świdnicki i Bartłomiej Kowalski. W finale w Lublinie reprezentowali Włókniarza Częstochowa i wygrali te zawody z punktem przewagi nad Motorem Lublin oraz przed Lokomotivem Daugavpils i Arged Malesa Ostrów. Świdnicki zdobył 13 pkt (3,3,3,2,2), a Kowalski – 9 (2,1,3,1,2).

Okazję do startu miał też Andriej Kudriaszow, który pojechał do Gniezna na Turniej o Koronę Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Zdobył tam w pięciu biegach 4 pkt (0,0,1,1,2) i zajął 15. miejsce. W finale zmagań triumfował Paweł Przedpełski przed Patrykiem Dudkiem, Przemysławem Pawlickim i Oskarem Fajferem.