Świetne przetarcie przed finałem 2 ligi

22 września 2021
Pięciu naszych żużlowców rywalizowało w ostatnim czasie na kilku torach. Czynili to z sukcesami, a Mateusz Świdnicki i Bartłomiej Kowalski zostali mistrzami Polski.

Na torze w Zielonej Górze zaprezentował się nasz gość Mateusz Tonder, który startował w Memoriale Rycerzy Speedwaya. Zajął ostatecznie 2. Miejsce, a zawody zostały skrócone w związku z opadami deszczu. Po szesnastu wyścigach po 11 pkt mieli Tonder i Kacper Gomólski. Ponieważ nie rywalizowali bezpośrednio o wygranej Gomólskiego zdecydował rzut monetą. Obaj na koncie mieli po trzy biegowe wygrane, a raz zajęli 2. lokatę.

Doskonały sezon w stawce juniorskiej zwieńczyli Świdnicki i Kowalski. W finale Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów wraz z kolegami z Bocar Włókniarz Częstochowa odnieśli cztery wygrane i sięgnęli po złote medale. W ostatnim turnieju Świdnicki zdobył 13 pkt (3,3,3,2,2) , a Kowalski 4 pkt (2,w,2,0,-). W klasyfikacji końcowej Włókniarz wyprzedził Motor Lublin, Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wielkopolski i Lokomotiv Daugavpils.

Po raz drugi w lidze czeskiej wystartował Oskar Polis. Kapitan OK Bedmet Kolejarza reprezentował barwy AK Slany i był jej najlepszym zawodnikiem, a jednocześnie czołowym jeźdźcem turnieju. Lepszy indywidualny wynik osiągnął tylko Matej Zagar, który zgromadził 13 pkt. Polis zmagania zakończył z 11 pkt (2,3,3,2,1). Tyle samo zdobyli jeszcze Adrian Gała i Oskar Fajfer. Turniej zakończył się triumfem AK Marketa Praga (34 pkt), drugie miejsce przypadło Aforti Start Gniezno-Liberec (32), trzecie AK Slany (29), a czwarte – AMK ZP Pardubice (25). Polis musiał uznać wyższość Gały i Zagara, ale pokonał m.in. Skorję, Milika, Czaplę, K. Fajfera.

Z awansu do półfinału szwedzkiej Bauhaus-Ligan cieszył się Jacob Thorssell. W ćwierćfinałowym meczu rwanżowym jego Dackarna Malilla pokonała 56:34 Lejonen Gislaved, a Szwed tym razem spisywał się doskonale (w pierwszym meczu wywalczył tylko 4 pkt). Ostatecznie zdobył 12+1 pkt (3,3,2*,3,1*), a w swoich biegach wyprzedził Jensena, Miśkowiaka, Klindta, Lamberta, Berntzona, czy Tungate i Janowskiego. W ostatnim wyścigu lepsi okazali się z kolei Tungate i Woffinden. W półfinale ligi Dacarna pojedzie z Västervik.