Szósty do kompletu. Tomasz Orwat w Kolejarzu

13 listopada 2020
Solidny junior i wychowanek Polonii Bydgoszcz będzie walczył o miejsce dla zawodnika do lat 24, ale będzie też alternatywą dla naszych seniorów. Dla 21-latka najbliższy sezon będzie pierwszym jako „dorosłego” żużlowca.

Tomasz Orwat urodził się 23 maja 1999 roku w Bydgoszczy i jest wychowankiem tamtejszej Polonii. Jak sam przyznaje żużel zawsze był jego wielką pasją i z czasem stał się sposobem na życie. Nasz nowy zawodnik skończył technikum mechaniczne, interesuje się motocrossem oraz piłką ręczną i słucha rock&rolla.

– Po zakończeniu sezonu po dziewięciu latach opuszczam rodzinny klub. Kiedy pojawiała się oferta z Opola długo nie myślałem i szybko doszliśmy do porozumienia. Chcę udowodnić, że warto na mnie stawiać i razem z kolegami z Kolejarza będziemy walczyli do ostatnich metrów. Pozdrawiam kibców Kolejarza i do zobaczenia na Wschodniej wiosną – powiedział Tomasz Orwat, który dziś w Opolu uzgodnił warunki kontraktu.

Swoją przygodę ze speedwayem rozpoczął w 2011 roku, kiedy po raz pierwszy wziął udział w treningu miniżużla. Przez kolejnych 9 lat związany był z Polonią. Praktycznie od 2016 roku, kiedy tylko był zdrowy, wystąpił w niemal każdym meczu. Niestety kontuzje prześladowały go dość często.

Orwat w minionym sezonie zaliczył w Abramczyk Polonii Bydgoszcz 14 meczów i 47 biegów, z których sześć zakończył zwycięstwem. Ostatecznie jego średnia meczowa to 3,64 punktu. W sezonie 2019 też był podstawowym juniorem (zdobył 3,43 pkt/mecz) zespołu, który sięgnął po awans z 2 ligi żużlowej. Rok wcześniej zanotował średnią meczową na poziomie 4,27 pkt, a w 2017 roku – 2 pkt, ale wówczas w 1 lidze.

Miniony sezon nowy nabytek OK Bedmet Kolejarza zakończył 3. miejscem w ostatnich zawodach z cyklu Nice Cup. Ponieważ nie brał udziału we wszystkich turniejach, nie miałem szans na końcowy triumf, który osiągnął w 2018 roku. W ostatnim sezonie rywalizował także w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów oraz w finale Srebrnego Kasku i Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski. Na swoim koncie ma także brązowy medal Mistrzostw Polski Par Klubowych, który wywalczył w 2019 roku.