Z ekstraligi do Opola

6 września 2021
W najbliższych tygodniach Mateusz Tonder z Falubazu Zielona Górą może startować w naszym zespole na zasadzie gościa. Pierwsza szansa już na Łotwie.

Tonder jest wychowankiem Zielonogórskiego Klubu Żużlowego. W poprzednim sezonie na zasadzie gościa występował już w OK Bedmet Kolejarzu – pojechał w 12 biegach zdobywając średnio 1,417 pkt. Jednocześnie startował w PGE Ekstralidze na pozycji juniora Falubazu i tu zanotował wynik 1,182 w 17 meczach.

W finiszujących tegorocznych rozgrywkach ekstraligi nie utrzymał ekipy z Zielonej Góry w krajowej elicie, ale pierwszy sezon seniorski miał dobry mimo kontuzji na początku zmagań. Kilka występów było bardzo obiecujących, a ostatecznie w ośmiu spotkaniach miał średnią 3,57. Najlepsze w jego wykonaniu było spotkanie na własnym torze z Apatorem Toruń, kiedy to zapisał przy swoim nazwisku 11 „oczek” w pięciu startach.

Dla przypomnienia Tonder w sezonie 2019 reprezentował nie tylko barwy Falubazu w ekstralidze (startował niezbyt dużo i uzyskał średnia meczową – 1,67), ale również drugoligową Polonię Bydgoszcz, z którą awansował do 1. ligi. Występował w niej na zasadzie gościa (4,13 pkt na mecz). Był także silnym ogniwem młodzieżowej formacji drużyny z Zielonej Góry, z która zdobył dwa mistrzostwa kraju: juniorskie par klubowych oraz DMPJ Ma też na koncie wygraną w turnieju Zaplecza Kadry Juniorów i Memoriale Rycerzy Speedwaya. W sezonie 2018 w Falubazie pojechał jako junior 14 spotkań i notował średnio 1,86 pkt na mecz.