Z Landshut jedziemy o trzy punkty

10 lipca 2021
W niedzielę (11. lipca) w samo południe na stadionie przy Wschodniej zaczynamy walkę z Landshut Devils. Walczymy o ósmą wygraną w sezonie i dodatkowy punkt bonusowy. Bądźcie z nami! Bilety do nabycia w kasach!

Niemiecki klub z Landshut debiutuje w Polsce, gdyż nie miał gwarancji startów w swoim kraju. Zaledwie pięć drużyn startowało bowiem w żużlowej Bundeslidze w sezonie 2019. Następnie odwołano te rozgrywki w sezonie 2020 i zabrakło deklaracji co do ich organizacji w sezonie 2021. To spowodowały, że bawarski klub z Landshut wyraził chęć przystąpienia do polskiej 2. ligi żużlowej. Po pozytywnym przejściu procesu licencyjnego Devils zostało drugim niemieckim klubem po MSC Wolfe Wittstock startującym w drużynowych mistrzostwach Polski –2 lidze.

Historia speedway’a w Landshut sięga 1922 roku. Z przerwami zespół uczestniczył z powodzeniem w rozgrywkach w Niemczech, a ostatni z 19 mistrzowskich tytułów drużyna popularnych „Diabłów” zdobyła w 2018 roku.

W Landshut zbudowano na bieżący sezon w polskiej 2 lidze żużlowej ciekawy i wymagający zespół. O sile krajowego zestawienia decydują Valentin Grobauer, Kai Huckenbeck i Martin Smolinski. Nieźle obsadzona jest także pozycja seniora poniżej 24 roku życia. Nick Skorja w Słowenii, a także Michael Haertel w Niemczech uznawani są za żużlowców obdarzonych sporym talentem. Podobnie jak junior – ledwie 17-letni Norick Bloedorn, który napędza formację juniorską. Już w trakcie sezonu do ekipy dołączył Dimitri Berg. Francuz ma na koncie kilka medali międzynarodowych imprez i startował ostatnio w 1-ligowej Polonii Bydgoszcz.

Od początku jazdy w barwach „Diabłów” stał się ich liderem, ale póki co poprowadził je tylko do dwóch zwycięstw (Wolfe Wittstock i Stal Rzeszów). Sam ma jednak piątą średnią biegową w lidze – 2,381 pkt i walnie przyczynił się do bonusu w rywalizacji z rzeszowianami. Poza tym Niemcy nieznacznie przegrali z Daugavpils i Rawiczem, zachowując szansę na walkę o punkt bonusowy. Dużo mniejsze szanse mają na to w Opolu. Z naszym OK Bedmet Kolejarzem w pierwszej rundzie przegrali bowiem 36:54. Początek wyjazdowego spotkania z Trans Landshut Devils był wyrównany, ale potem Kolejarze doskonale odczytali tor i systematycznie budowali przewagę, wygrywając 18 punktami.

W porównaniu z tamtym meczem teraz w składzie Kolejarza jest jedna zmiana. Na pozycji juniora pojedzie Marcel Krzykowski (za Kacpra Łobodzińskiego). Z kolei w ekipie z Niemiec zobaczymy Francuza Dimitrija Berge i Tobiasa Buscha (w Landshut jechali: Michael Haertel i Valentin Grobauer).