BARTŁOMIEJ KOWALSKI

Bartłomiej Kowalski pochodzi z Tarnowa i tam zaczynał przygodę w szkółce miniżużlowej w Uczniowskim Klubie Sportowym Jaskółki, gdzie współpracował z trenerem Mirosławem Cierniakiem. Następnie trafił do Akademii Żużlowej Janusza Kołodzieja i jako wychowanek tego klubu w maju 2017 roku przebrnął przez egzamin na certyfikat „Ż”. W tym samym roku został wypożyczony do Speedway Wanda Kraków, którego barw bronił w imprezach młodzieżowych. W pierwszym sezonie startów z dobrej strony pokazał się w cyklu Nice Cup. Wziął wówczas udział w czterech rundach z siedmiu rund tych zmagań i zgromadził na swoim koncie 31 oczek. Najlepszy występ zanotował na torze w Krakowie, gdzie wywalczył 3. miejsce, a w końcowej klasyfikacji zajął wysoką 6. lokatę.

W sezonie 2018 – w wieku 16 lat – był już liderem formacji juniorskiej w Wandzie Kraków. Na pierwszoligowych torach wystąpił w 43 wyścigach, w których z bonusami zdobył 33 punkty, a tym samym zanotował średnią biegopunktową 0,767. Na zakończenie 2018 roku jechał w otwartych indywidualnych mistrzostwach Śląska. Na częstochowskim torze spisał się przyzwoicie, przywoził za swoimi plecami bardziej doświadczonych rywali i z dorobkiem 8 oczek został sklasyfikowany na ósmej lokacie. Udany występ pod Jasną Górą sprawił, że tarnowianin znalazł się w kręgu zainteresowań działaczy Włókniarza Częstochowa, ale związał się ze Stalą Rzeszów. Klub ten stracił jednak licencję na występy w rozgrywkach ligowych i Kowalski ostatecznie znalazł się w Częstochowie.

W sezonie 2019 Kowalski tylko raz znalazł się w składzie na mecz ligowy Włókniarza. Miało to miejsce w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie 17-latek pełnił wyłącznie funkcję rezerwowego. Mimo że nie startował w PGE Ekstralidze, to nie mógł narzekać na brak jazdy, regularnie występował nowiem w imprezach rangi drużynowych mistrzostw Polski juniorów. W rozgrywkach tych był ważnym ogniwem zespołu i wspólnie z Michałem Gruchalskim i Jakubem Miśkowiakiem wywalczył brązowy medal młodzieżowych mistrzostw Polski par klubowych, a we wrześniu sięgnął po srebro w młodzieżowych mistrzostwach Polski par klubowych.

Nieźle w imprezach młodzieżowych radził sobie także w 2020 roku. Wspólnie z zespołem biało-zielonych sięgnął po srebrne medale Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów i Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych oraz drugą pozycję w Lidze Juniorów. Z niezłym skutkiem w ramach gościa startował także w drugoligowych Wilkach Krosno.